Fındık ve Sağlık

Fındık ve Sağlık

Yağ (oleik asit çoğunlukta olmak üzere), protein, karbonhidrat, vitaminler (vitamin E), mineraller, diyabetik lifler, fitosterol (beta-sitosterol) ve anitoksidant fenoliklerin özel bileşimleri nedeniyle insan beslenmesi ve sağlığı açısından fındık, kuruyemiş çeşitleri arasında önemli bir konuma sahip bulunmaktadır.

Fındığın besleyici ve duyumsal özellikleri, onu gıda ürünleri için benzersiz ve ideal bir malzeme haline getirmektedir. %60,5 oranında yağ içerdikleri için fındıklar iyi birer enerji kaynaklarıdır.

Birçok araştırmacı, fındık tüketiminin insan beslenmesi üzerine olumlu etkileri olduğunu söylemiştir. Bu etkiler, tekli ve çoklu doymamış yağ asidi (%82,8 oleik ve %8,9 linoleik) bakımından zengin olan fındık lipitlerinin yağlı asit profiliyle ilgili olabilir.

  

   Araştırmalar göstermiştir ki doymuş yağ oranının düşük ve tekli doymamış yağ oranının (MUFA)          yüksek olduğu beslenme çeşitleri kan lipiti düzeyinin kontrolünde etkili olmaktadır; benzer bir sonuç, koroner kalp rahatsızlığı (CHD) riskinde de olumlu bir etken olabilir. Ayrıca (fındık yağında yüksek oranda bulunan) tekli doymamış yağ oranıyla zenginleştirilmiş beslenme çeşitleri CHD vakalarının azlığı, tansiyon düşüklüğü, toplam kolesterol dengesinde düşüklük, lipoprotein yoğunluğunun (LDL) azaltımı veya tersinin çoğaltımı ve kan trigliserin değerinin düşmesi gibi insanlarda benzer, olumlu etkiler oluşturur.

E vitamini açısından bitkisel yağlardan sonra fındık en iyi ikinci kaynaktır. E vitamini çözülebilir bir lipit fenolik antioksidandır. Fenoliklerin antioksidan aktiviteleri, hidrojen atomlarını bağımsız köklere dönüştürme özelliğinden kaynaklanır. Bu bileşimler bağımsız kökler oluşturabileceği için, diyabetik hastalarda, kanser ve atherosclerosis önlemede potansiyelleri olduğuna inanılmaktadır. E vitamininin antioksidan görevi ve koroner kalp rahatsızlığı ve kanserle olan ilişkisinden dolayı, fındık ve fındık ürünlerini de içeren doğal gıda maddelerine tüketici ve sanayi tarafından olan ilgi artmaktadır.

 

Enerji ve Besin Değerleri

 

Kavrulmuş İç Fındık Enerji ve Besin Değerleri
ENERJİ VE BESİN DEĞERLERİ 100 g'daki miktarı
Energy and Nutrition Facts Value for 100 g
Energy 646 kcal Total fat 59.5 g
Protein 15 g Saturated fat 4.5 g
Carbonhydrate 17.6 g Monounsaturated fat 46.6 g
Fiber, total dietary 9.4 g Polyunsaturated fat 8.4 g
Sugars, total 4.9 g Cholesterol 0 mg

 

Minerals Vitamin
Calcium, Ca 123 mg Vitamin C, ascorbic acid 3.8 mg
Iron, Fe 4.4 mg Thiamin 0.3 mg
Magnesium, Mg 173 mg Riboflavin 0.1 mg
Phosphorus, P 310 mg Niacin 2 mg
Potassium, K 755 mg Vitamin A, IU 61 IU
Zinc, Zn 2.5 mg Vitamin E 15.3 mg
Manganese, Mn 5.6 mg Vitamin B-6 0.6 mg
Selenium, Se 4.1 mg Pantothenic Acid 0.9 mg
Standart referansları için USDA Besin veri tabanı, sürüm 20 (2007)